Dwa miasta, dwa państwa, ponad 150 filmów i jeden przegląd. Brak planów na majówkę? Niecałe 80 km i jesteś nad Olzą, sączysz piwo z cieszyńskiego Browaru Zamkowego, nadrabiasz zaległości w polskim kinie i poznajesz kinematografię Czechów i Słowaków. Kino na granicy w Cieszynie to kultura i wypoczynek w jednym.
Co roku w pierwszych dniach maja Cieszyn odżywa. W parku kwitną magnolie, kanapki śledziowe znikają z lady sklepu Społem w ekspresowym tempie, a na ulicach do póżnych godzin krzątają się turyści. Wraz z Kinem na granicy miasto tętni życiem. Stali bywalcy opowiadają, że urlop na filmowy przegląd biorą z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie wyobrażają sobie innego miejsca na majówkę, niż Cieszyn i przegląd polskiego, czeskiego i słowackiego kina. Zjeżdżają się z Warszawy, Gdańska, Pragi… Z Zabrza do Cieszyna można dostać się pociągiem i busem (z przesiadką w Katowicach) albo wsiąść w samochód i nim upłynie 90 minut, jest się na miejscu.
W tym roku w trakcie 19. edycji przeglądu Kino na granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie pojawią się bohaterowie retrospektyw: Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden. Wśród gości znajdą się także bohaterowie najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in.: Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: Sztuka kochania, Powidoki, Wołyń, Maria Curie czy Zjednoczone Stany Miłości.
Poza retrospektywami zasłużonych dla kina twórców w programie znajdą się trzy cykle tematyczne. Blok buntownicy i chuligani przybliży historie bohaterów pokolenia wchodzących w kolizję z prawem, ustrojem i społeczeństwem. Cykl Emigranci-imigranci zwróci uwagę na jedną z najżywiej prowadzonych współcześnie dyskusji. Odpowie na pytanie: Jak kino portretowało "uchodźców" z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj? Z kolei ostatni z bloków tematycznych - Fashionerzy i fashionistki, ma udowodnić widzom, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze.
Poza pokazami polskich filmów i tych zza Olzy w czasie Kina na granicy odbędzie się szereg wyjątkowych koncertów. Na ich wyjątkowość wpływa również miejsce. Wydarzenia odbędą się na terenie Browaru Zamkowego, który początkiem roku dołączył na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Na scenie wyjątkowo otwartego dla gości browaru będzie można usłyszeć: Prago Union (Live Band), Tabu, Jakubik & Deriglasoff, XXANAXX oraz Chiki Liki tu-a.
Karnety na wszystkie wydarzenia – filmy, koncerty i spotkania – można nabyć w cenie 170 zł. W tym roku po raz pierwszy można kupić karnet na same koncerty. Więcej informacji na: http://kinonagranicy.pl/pl/strona/karnety.