logoprzez

naglowek-01

Opublikowano: czwartek, 28, czerwiec 2018 08:56
Autor: Maja

W ramach akcji Lato w Mieście Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało specjalną ofertę:

 Lekcje muzealne dla dzieci 

WAKACJE POD ŻAGLAMI
Zajęcia warsztatowe, połączone ze zwiedzaniem wystawy „Tęsknoty Górnoślązaków za morzem”. Uczestnicy warsztatów przy wykorzystaniu szablonów wykonają żaglówkę.

Wakacje pod aglami

Czas trwania zajęć: 2 godziny
Terminy: 5, 12, 19, 26 lipca, w godzinach: 10.00-12.00
Zapisy i prowadzenie: Urszula Wieczorek, tel. 32 271 56 89 wew. 23.

PIERA, SUSZA I BIGLUJA
Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak prano przed pralką automatyczną, jak wyglądał dzień w śląskich rodzinach kiedy było pranie. Używając starych przedmiotów dzieci zabawią się w „wielkie pranie”, poznają też krótką historię i zasadę działania starych urządzeń domowych. Czy prasować, to biglować?... o tym też będzie podczas warsztatów.

Piera susza i bigluja obraz Ewalda Gawlika ze zbiorw Muzeum Miejskiegow Zabrzu

Ewald Gawlik ze biorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu

Terminy: 3, 10 lipca 2018 r. godz. 10.00 około 1,5 godz.
Zapisy i prowadzenie: Dorota Kuder, tel. 32 777 05 01.

NAJPIĘKNIEJSZE BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE
Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym połączone z grą ruchową. Uczestnicy po zapoznaniu się z podaniami o początkach państwa polskiego oraz najbardziej znanymi legendami regionalnymi biorą udział w zabawie, podsumowującej zdobytą wiedzę. W programie znajdą się m.in. legenda: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O Piaście Kołodzieju”, „O smoku wawelskim”, „Baśń o Czantorii i śpiących rycerzach” czy o „Poznańskich koziołkach.

Banie i legendy

Lipiec i sierpień; środy godz. 10.00 około 1,5 godz.
Zapisy i prowadzenie: Irena Winder, tel. 32 271 56 89 wew. 24.

ZABRZANIE NA MUNDIALU
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na lekcje o historii zabrzan oraz osób związanych z naszym miastem, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej na świecie. W Zabrzu urodził się Fritz Laband, a w 1974 r. w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach. Po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz.

Sierpień: środy godz. 10.00
Prowadzący: Arkadiusz Stefańczyk, tel. 32 271 56 89 wew. 30.

 LATO W MIEŚCIE 2018 - sobotnie zajęcia muzealne dla dzieci z rodzicami 

„Piera, susza i bigluja” - każdy poniedziałek był na Śląsku dniem wielkiego prania. Muzeum Miejskie w Zabrzu zwyczaj ten prezentować będzie podczas wakacyjnych zajęć weekendowych. Warsztaty improwizujące pranie, podział pracy, czym się zajmowały dzieci jak w domu robiono wielkie pranie. Warsztaty z wykorzystaniem urządzeń i przedmiotów służących do prania i prasowania, dziś już nie używanych, nauka w gwarze śląskiej.

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 777 05 01
Termin: 7 lipca, godz. 11:00

„Zabrzańskie baśnie i legendy” – warsztaty przeznaczone dla całych rodzin, podczas których można będzie się dowiedzieć jak powstało Zabrze, jak odkryto w Zabrzu węgiel, co znajdowało się w miejscu, gdzie obecnie mieści się ratusz oraz wiele innych ciekawostek na temat naszego miasta. Całość zwieńczą zajęcia parateatralne z udziałem wszystkich członków rodziny.

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 271 56 89 wewn. 24.
Termin: 21 lipca, godz. 11.00

„Ekologia i sztuka” – podczas zajęć sprawdzimy, czy potrafimy segregować śmieci, dowiemy się jak długo się one rozkładają, co to jest upcycling i jak stosować 3U – unikaj, używaj, utylizuj. Na koniec pokażemy co można zrobić ze starych gazet i papieru.

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, ul. 3 maja 6
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 271 56 89 wewn. 24
Termin: 4 sierpnia, godz. 11.00.

 WYSTAWY 

Galeria Muzeum Miejskiego
Café Silesia,
Zabrze ul. 3 Maja 6
Zabrzanie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

Wystawa dedykowana zabrzanom, którzy uczestniczyli w najważniejszej imprezie futbolowej na świecie. A jest się czym chwalić. W Zabrzu urodził się Fritz Laband, który w 1954 roku został mistrzem świata z reprezentacją Niemiec. W 1974 roku w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach, a osiem lat później po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz. Medale, dresy, buty, proporczyki, koszulki… To wszystko można zobaczyć na wystawie poświęconej kilkunastu piłkarzom urodzonym
w Zabrzu lub związanych z Górnikiem.

Galeria Muzeum Miejskiego
Café Silesia,
Zabrze ul. 3 Maja 6
Tęsknoty Górnoślązaków za morzem

Wystawa ukazująca związki Górnego Śląska i jego mieszkańców z morzem w XX i u progu XXI wieku. Zaprezentuje działalność Ligi Morskiej na terenie województwa śląskiego od 1926 roku poprzez zmiany ustrojowe po II wojnie światowej. Część ekspozycji poświęcona będzie rzece Odrze, jako arterii wodnej wiodącej z Górnego Śląska nad morze, wpisując się w ten sposób w obchody roku Odry, które przypadają na 2018 rok. Pretekstem do zorganizowania wystawy są dotychczas nieprezentowane zabytki związane z działalnością Ligi Morskiej w Zabrzu, której losy są mocno związane z obecną siedzibą Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. 3 Maja 6.
Ekspozycja ze zbiorów muzealnych (Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej; Archiwum Państwowego w Gliwicach oraz osób prywatnych).

Muzeum Miejskie w Zabrzu,
ul. Powstańców Śl. 3
TworzyMy dla Niepodległej – wystawa pokonkursowa dostępna od 12.06.2018

Konkurs fotograficzny Tworzymy dla Niepodległej, zorganizowany przez zabrzański Zakład Karny wraz z Muzeum Miejskim w Zabrzu został rozstrzygnięty 4 czerwca 2018 r. Zadaniem uczestników było zobrazowanie tematu głównego konkursu: oblicza wolności, odzyskanej dzięki wytrwałości, sile i nadziei. Na wystawie prezentowane są 23 prace. Oceniali je wybitni specjaliści w dziedzinie fotografii: Arkadiusz Gola, Piotr Muschalik oraz Marta Grochowska.

© Copyright 2011. „System e-informacji kulturalnej" współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Zadanie realizowane w ramach projektu pn. „W sieci kultury – utworzenie systemu e- informacji kulturalnej na terenie Gminy Zabrze”

Ta strona używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

1. Serwis zbiera w sposób automatyczny tylko informacje zawarte w plikach cookies.

2. Pliki (cookies) są plikami tekstowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu. Przeznaczone są do korzystania ze stron serwisu. Przede wszystkim zawierają nazwę strony internetowej swojego pochodzenia, swój unikalny numer, czas przechowywania na urządzeniu końcowym.

3. Operator serwisu (Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) jest podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym swojego użytkownika pliki cookies oraz mającym do nich dostęp.

4. Operator serwisu wykorzystuje pliki (cookies) w celu:

  • dopasowania zawartości strony internetowej do indywidualnych preferencji użytkownika, przede wszystkim pliki te rozpoznają jego urządzenie, aby zgodnie z jego preferencjami wyświetlić stronę;
  • przygotowywania statystyk pomagających poznaniu preferencji i zachowań użytkowników, analiza tych statystyk jest anonimowa i umożliwia dostosowanie zawartości i wyglądu serwisu do panujących trendów, statystyki stosuje się też do oceny popularności strony;

5. Serwis stosuje dwa zasadnicze rodzaje plików (cookies) - sesyjne i stałe. Pliki sesyjne są tymczasowe, przechowuje się je do momentu opuszczenia strony serwisu (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu ich usunięcia przez użytkownika lub przez czas wynikający z ich ustawień.
6. Użytkownik może w każdej chwili dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików (cookies) lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje można sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy pamiętać, że większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików (cookies)w urządzeniu końcowym.
7. Operator Serwisu informuje, że zmiany ustawień w przeglądarce internetowej użytkownika mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji strony internetowej serwisu.
8. Pliki (cookies) z których korzysta serwis (zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika) mogą być udostępnione jego partnerom oraz współpracującym z nim reklamodawcą.
9. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.
10. Bardziej szczegółowe informacje na temat plików (cookies) dostępne są na stronie 
ciasteczka.org.pl